Pavla Švagerová: Bonding

02.01.2017

Jsem praktická dětská lékařka a od roku 2008 jsem pracovala na dětském a novorozeneckém oddělení KNL. Moje práce mne naplňovala vždy, ale další obrovskou inspirací pro mne byla vlastní mateřská zkušenost. Můj nyní 2 letý syn mi ukázal přirozenost kontaktního rodičovství. Stala jsem se laktační poradkyní. Poznala jednoznačný prospěch dětí z nošení na těle rodiče. Nyní moc ráda podporuji rodiny v tomto krásném, ale zároveň novém a mnohdy i náročném období života jejich dětí. Jsem přesvědčená, že pečovat o miminko umí každý rodič intuitivně správně, potřebuje pouze empatického a laskavého průvodce v okamžicích nejistoty.

BONDING

Pokud je porod dramatickou bouří, pak čas po něm je obdobím uklidnění, radosti, shledání a seznamování se. Je to nesmírně důležité období, ve kterém se rozhoduje a nastavuje mnohé - a jehož celoživotní význam naše společnost stále podceňuje.

Přednáška bude mít několik částí. V té první budeme mluvit o tom, co se po porodu děje s miminkem - jakými obrovskými změnami jeho tělo prochází, co v této fázi očekává a potřebuje. Co ví o poporodním období věda? Jak jeho prožití ovlivňuje úspěšnosti kojení a vztah rodiče a dítěte?

V další části probereme, jak obvykle vypadá poporodní období v porodnici. Jaká vyšetření a zákroky se dělají, jaký je jejich cíl, jaké jsou alternativní možnosti. Budeme se věnovat i tomu, co nám jako rodičům nabízí zdravotnický systém v následujících dnech, probereme screeningová vyšetření včetně toho, jaká je situace po ambulantním porodu.

Zmíníme se také o tom, co se děje, když se situace zkomplikuje - například předčasným porodem nebo císařským řezem.

Na závěr probereme, co dělat, když věci neproběhnou podle našich přání a představ. Navazování vztahu je totiž celoživotní úkol, který dvě hodiny po porodu nekončí.

Naším přáním je, abyste z přednášky odcházeli posíleni o informace a podporu, s přesnější představou o potřebách miminka i o realitě zdravotnických zařízení. A také s informacemi, co je možné pro ohleduplné a krásné prožití poporodního období udělat. Vaše dotazy jsou vítány.