Justina Danišová: Jak rozvíjet odolnost u dětí a Učíme se venku

05.11.2017

Dříve jsem vystudovala Přf UK (učitelství biologie - geologie), dnes mě školí doma i venku hned 4 učitelé (10, 8, 6 a 3 roky). Krom velmi časté pozice uklízečky a kuchařky pracuji v TEREZE jako metodik webu Učíme se venku. Spolupracuji na skvělých projektech Jděte ven, Les ve škole či Badatelé a Minuty z přírody.

Jinak jsme dva. On je takový teoretik. Přečetl 100 knih a výzkumů, proč si děti hrají a jak se učí. Já naopak takový kreativec, praktik a vášnivý pozorovatel dětské hry. Výsledek našeho projektu jsou 4 děti a web Svobodná hra, kde sdílíme naše rodinné hraní a praní. Chceme podpořit rodiče, že nejlepší odborníci na svobodnou hru jsou děti. Stačí jim důvěřovat a nepřekážet. Víc o nás si přečtěte zde >>.


Hra, která rozvíjí odolnost nejen u dětí

(blok Radost z dětí, 16:00 - 17:00)

Potřebují dnešní děti hraní venku? Je kontakt s přírodou opravdu tak zásadní pro zdravý rozvoj dětí? Má i v dnešní době smysl nechat děti si venku jen tak volně hrát? Neztrácí se tím drahocenný čas pro skutečný vedený rozvoj dětí? Co o tom opravdu víme na základě vědeckých výzkumů a zkušeností? Co můžeme udělat, aby dnešní děti byly venku více a měly čas rozvíjet svou přirozenou odolnost i pro své vlastní svobodné hraní?

Pojďme společně nahlédnout, jak se mění dětství dnešních dětí, jak z něj mizí čas venku, obyčejné hračky i jednoduché hry. Zmapujme vliv svobodné dětské hry venku a objevme i nápady, jak rozvíjet volnou dětskou hru venku. Výzkumy ukázaly, že čím větší má savčí druh mozek, tím větší je potřeba si hrát. Umíte si vybrat tu správnou roli v dětské hře? Odhalte dnešní zloděje svobodného hraní, jak s málem získat víc a proč u každého dítěte vypadá volná hra jinak. 

Proč se učit venku víc než pod střechou?

(blok Radost z učení, 14:00 - 15:00)

Jak proměnit přírodu nejen v laboratoř, ale i ateliér, učebnu matematiky, knihovnu, interaktivní učebnu cizích jazyků, tělocvičnu, dílnu a mnohem víc? Otestujeme nápady do různých předmětů i ročníků. Ukážeme si, jak zdarma získat pomůcky, jaké vybavení do terénu se nám osvědčilo. Odhalíme i principy učení venku, které je dobré respektovat. V závěru můžeme nahlédnout i k nám, co nám funguje a co naopak přináší problémy. Víc o učení venku najdete na webu www.ucimesevenku.cz.