Lenka Medvecová Tinková: Spánek dětí

14.12.2017

Vystudovala jsem novinařinu a věnovala se jí více než deset let. Tato profese mě zavedla až do Velké Británie, kde jsme se s manželem na čas usadili a kde se nám narodila dcerka. S jejím příchodem na svět jsem se stále více dostávala k tématu spánku dětí, o kterém jsem začala psát jako novinářka. Nechápala jsem ten neskutečný tlak na celonoční spánek miminek, který mě v Anglii obklopoval. A tak jsem se rozhodla tomu přijít na kloub. Proč všichni říkají, že se dítě musí vytrénovat k usínání o samotě, když miminko tak touží po naší přítomnosti? Proč bychom měli nechat miminka plakat, když nás jejich pláč tak stresuje a cítíme to jinak?

Začala jsem navštěvovat spánkové workshopy, na kterých se setkávali spánkoví poradci z celé Velké Británie i rodiče. Zajímavé bylo, že přestože rodiče prošli se svými dětmi vyplakáním, problémy se spánkem se vracely, v některých případech se i horšily. To mě ještě více utvrdilo v mém pocitu, že pláč a zavřené dveře skutečně nejsou řešením. Všude jsem však narážela na rady: "Nechte dítě vyplakat. Nezvykejte ho na svou přítomnost. Naučte ho spát o samotě."

Nedalo mi to a rozhodla jsem se, že sesbírám co nejvíce způsobů, jak zajistit sobě i miminku klidnější spánek bez stresu, pláče a opouštění dítěte. Založila jsem stránky ProsimSpinkej.cz

Postupně se mi začali ozývat rodiče se svými příběhy. Byly jich stovky. Najednou se mi začalo odkrývat mnoho skrytých souvislostí. Postupně mě to navedlo k přednáškám a poradenství, kterému se věnuji aktivně čtyři roky. Protože jsem chtěla jít ještě více do hloubky, doplnila jsem si vzdělání o obecnou antropologii na Karlově Univerzitě. Aktuálně se kromě poradenství, psaní a přednášek věnuji aktivně také svému výzkumu.

O čem si na přednášce budeme povídat?

  • Jaký je přirozený spánek dětí - jaké jsou biologické možnosti dětí - co je vliv kultury a našich očekávání
  • Co všechno může vstupovat do spánku dětí a usínání
  • Jak pomoci dítěti, aby se mu klidněji spinkalo nebo usínalo
  • Jak hledat vlastní řešení podle sebe a svého dítěte
  • Jaké jsou nejčastější mýty okolí - proč se kontaktem nedá rozmazlit, proč je uspávání důležité, proč je vyplakání nebezpečné
  • Co je to "normální" spánek dítěte

Přednášky přizpůsobuji i věku dětí, jejichž rodiče přijdou na přednášku. Určitě bude prostor také na vaše dotazy.