Mirka Valašíková: Pláč miminek

20.12.2018

To jsem já, Mirka Valašíková:
Mám to štěstí, že mě milujou tři malí a jeden velký chlap, a když po nich zrovna po celým bytě nesbírám jejich ponožky, udělám si ráda prostor na ryzí ženskost a balím a posílám voňavé balíčky nebo podporuju čerstvé maminky v kojení a kontaktu s jejich miminkem. (S těma ponožkama si dělám - zčásti - legraci.)
Při budování "kariéry mámy" jsem zjistila, že naučit se rozumět miminku nemusí být zase tak složité, i když to zpočátku může být pořádný chaos. Kdysi před pěti lety mi to nedalo a začala jsem se v tématu raného mateřství vrtat víc jak v moudrých spisech, tak na vzdělávacích kurzech pro poradkyně. Příprava na porod, šestinedělí, kojení, nošení a péče o sebe a miminko jsou oblasti, ve kterých už za tu dobu umím celkem dobře chodit a maminky v nich podpořit (ale klidně přiznám, že na výchovu větších dětí bych sama občas potřebovala poradkyni).
Loni jsem k webu Mateřství SRO otevřela i e-shop s českou přírodní kosmetikou a dalšími věcmi, které máma prostě potřebuje, aby udělala radost taky sama sobě, opečovala se a dodala si energii v období, které je velmi krásné, ale buďme k sobě upřímní - taky sem tam trochu vysilující.

Přednáška Pláč miminek

Co je to vlastně pláč a proč miminka používají zrovna tenhle uši a nervy drásající způsob, jak na sebe upozornit? Jen málokteří rodiče jsou na tuhle tvrdou realitu připraveni a tak se jim ani nelze divit, že propadají panice a hledají všechna možná i nemožná vysvětlení, důvody a způsoby, jak z toho ven.
Taky se poznáváte? Jestli alespoň v jednom z následujících bodů odpovíte ano, nemůžete udělat nic lepšího, než si přijít se mnou popovídat na tuto přednášku:
* Jste těhotná a chcete to vzít za jiný konec než vaši známí a příbuzní. 
* Miminko už máte, ale nevyspíte se, jste zničená a unavená, protože minimálně půlku noci prochodíte s miminkem v náručí a partner se už radši odstěhoval z ložnice.
* Miminko pláče, vy si pláč neumíte rozumně vysvětlit a nedaří se vám ho ani utišit. Dohání vás to pomalu k šílenství.
* Po kojení nebo u kojení miminko úplně blázní, pláče, vrtí se, odtahuje se, kope nožkami. Máte strach, jestli snad nemáte málo mléka nebo slabé mléko.
* Prdíky a bolesti bříška skloňované ve všech pádech... Miminko se kroutí, kope nožkami, prdí. Myslíte, že ho bolí bříško a přejete si mávnutí kouzelným proutkem, jen aby to už hlavně přestalo.
* Nevíte už co jíst. Vyřadila jste z jídelníčku snad všechno kromě vody a tvrdého chleba pro králíky a efekt stejně nic moc, máte pocit, že miminko bříško bolí pořád a vy máte navíc hlad.
* Chcete porozumět tomu, co miminko vlastně potřebuje a proč pláče, ale dozvídáte se rozporuplné informace a jste z nich zmatení.
* Potřebujete vědět, jak miminko klidnit, co dělat, aby bylo spokojené ono, vy i tatínek.
Během přednášky si řekneme, jaké jsou nejčastější důvody pláče a co miminko vlastně potřebuje. Dozvíte se, jak lépe porozumět pláči a chování miminka a reagovat na něj. Vysvětlíme si, co znamená chování dítěte při kojení a po kojení a jak můžete přestat při kojení bojovat.
Pochopíte tak souvislosti mezi pláčem, kojením, spánkem a dalšími biologickými potřebami dítěte. Přijdete na to, jak nejefektivněji ulevit miminku od bolesti bříška a prdíků a jakými dalšími způsoby mírnit pláč miminka a nezbláznit se.