Šárka Kučerová: Výchova bez poražených, Dlouhodobé kojení

15.12.2017

Jsem Šárka, máma tří dětí. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu. Už na škole jsem hledala cesty, jak komunikovat s lidmi jinak než autoritativně, jinak, než nás učili, jinak, než tam mluvili s námi. Po narození mých vlastních dětí jsem se rozhodla změnit profesi, protože jsem nechtěla své děti odložit a jít učit nějaké cizí. Rozhodli jsme se s mužem neposílat děti do žádných institucí a být spolu, jak dlouho nás to bude bavit. Po třetím porodu jsem prošla výcvikem pro duly a začala se věnovat podpoře žen v těhotenství, při porodu a v šestinedělí různými způsoby. Sílu podpory a provázení vidím hlavně v osobním setkávání, předávání zkušeností a sdílení zážitků. Proto kromě jiného organizuji podpůrné skupiny pro rodiče v různých obdobích rodičovství. V současné době se také v organizaci České duly věnuji vzdělávání nových i stávajících kolegyň jako manažerka kurzů i lektorka výcviku.

Výchova bez poražených - ochutnávkový seminář

Už když byl nejstarší syn miminko mne mezi mnoha jinými zaujala kniha Thomase Gordona Výchova bez poražených a v různých situacích jsem se k ní vracela, jak naše tři děti rostly. Přečetla jsem hodně knih o výchově, vzdělávání a komunikaci s dětmi, absolvovala různé semináře a kurzy, ale doporučení pana Gordona zapadla do mého světa tak nějak nejlépe. V létě 2017 jsem se stala lektorkou P.E.T. kurzů, které vycházejí z myšlenek T. Gordona a jsou založené právě na síle osobního setkání a předávání zkušeností.

T. Gordon na základě své knihy vytvořil P.E.T. (Parent Effectiveness Training = nácvik účinnějšího rodičovství), praktický osmitýdenní kurz, který je postaven na myšlence, že výchova se může obejít bez trestů a vést k naplnění potřeb dětí i rodičů takovým způsobem, aby z nejbližších vztahů nikdo nevycházel poražený. Dovednosti, které se v kurzu procvičují, pomáhají rodičům budovat a udržovat dobré vztahy s dětmi, řešit složité situace a zvládat i konflikty v rodině.
Na semináři představím základní myšlenky Výchovy bez poražených a P.E.T. kurzů a něco si také rovnou vyzkoušíme. Určitě bude i prostor pro vaše dotazy.

Více také na www.vychovabezporazenych.cz

Dlouhodobé kojení

Beseda o tomhle tématu si mě tak nějak přitáhla, asi proto, že kojení bylo téměř 10 let každodenní součástí mého života. Zažila jsem spolu s dětmi mnoho různých specifických i úplně běžných situací, které se kolem kojení mohou seběhnout a ráda se s vámi na besedě podělím své zkušenosti.

Zkusíme společně vyvrátit některé mýty o kojení, podíváme se na kojení z hlediska těla i psychiky matek i dětí, sourozenců, no zkrátka celé rodiny.

Těším se na vaše pohledy a příspěvky do diskuse.

Více o mě na www.pocatkymaterstvi.cz